Grote Eenheden

Net zoals andere Europese legers uit die tijd, heeft ook ons veldleger van 1940 een modulaire structuur waarbij divisies en legerkorpsen de bouwstenen vormden van een organisatorische blokkendoos. Een divisie bestaat uit een aantal verschillende eenheden die samen in staat zijn om gedurende enige tijd onafhankelijk op te treden. Elke divisie omvat gevechtstroepen, ondersteund door gevechtsondersteunende eenheden van de artillerie, genie en transmissietroepen. Verschillende divisies worden samengevoegd in legerkorpsen, die op hun beurt dan weer ondersteund werden door extra artillerie en andere korpstroepen.

Het geheel van het veldleger staat onder het bevel van het Groot Hoofdkwartier. Het Groot Hoofdkwartier heeft naast de legerkorpsen en divisies op zijn beurt ook beschikking over een aantal eenheden die rechtstreeks onder zijn gezag staan en volgens de noden in steun geplaatst worden van de lagere formaties.

Het oppercommando voert naast het veldleger ook nog het bevel over de territoriale troepen die de talrijke ondersteunende diensten omvatten en over de diverse eenheden van de recruteringsreserve en de opleidingscentra.

Op 10 mei 1940 was het veldleger als volgt ingedeeld. Deze tabel houdt rekening met op die datum geldende tijdelijke wijzigingen aan de slagorde in oorlogstijd:

LegerkorpsDivisieInfanterieArtillerieGenieTransmissietroepen
Iste Legerkorps4de Infanteriedivisie7de Linieregiment8ste Regiment Artillerie4de Bataljon Genie4de Bataljon TTr
11de Linieregiment
15de Linieregiment
7de Infanteriedivisie2de Regiment Grenadiers20ste Regiment Artillerie6de Bataljon Genie7de Bataljon TTr
2de Regiment Carabiniers
18de Linieregiment
Bon Grenswielrijders Limburg
IIde Legerkorps6de Infanteriedivisie1ste Regiment Grenadiers6de Regiment Artillerie7de Bataljon Genie6de Bataljon TTr
1ste Regiment Carabiniers
9de Linieregiment
9de Infanteriedivisie8ste Linieregiment4de Regiment Artillerie9de Bataljon Genie9de Bataljon TTr
16de Linieregiment
17de Linieregiment
IIIde Legerkorps3de Infanteriedivisie1ste Linieregiment3de Regiment Artillerie3de Bataljon Genie3de Bataljon TTr
12de Linieregiment
25ste Linieregiment
2de Infanteriedivisie5de Linieregiment2de Regiment Artillerie12de Bataljon Genie2de Bataljon TTr
6de Linieregiment
28ste Linieregiment
4de Regiment Cyclisten
1ste Regiment Lansiers
1ste Regiment Grenswielrijders
2de Regiment Grenswielrijders
IVde Legerkorps12de Infanteriedivisie2de Linieregiment7de Regiment Artillerie2de Bataljon Genie12de Bataljon TTr
22ste Linieregiment
23ste Linieregiment
15de Infanteriedivisie31ste Linieregiment23ste Regiment Artillerie16de Bataljon Genie15de Compagnie TTr
42ste Linieregiment
43ste Linieregiment
18de Infanteriedivisie3de Regiment CarabiniersI/17de Regiment Artillerie15de Bataljon Genie18de Compagnie TTr
39ste Linieregiment
Vde Legerkorps13de Infanteriedivisie32ste Linieregiment21ste Regiment Artillerie14de Bataljon Genie13de Compagnie TTr
33ste Linieregiment26ste Regiment Artillerie
34ste Linieregiment
17de Infanteriedivisie7de Regiment Jagers te Voet25ste Regiment Artillerie17de Bataljon Genie17de Compagnie TTr
8ste Regiment Jagers te Voet
9de Regiment Jagers te Voet
VIde Legerkorps5de Infanteriedivisie1ste Regiment Jagers te Voet11de Regiment Artillerie5de Bataljon Genie5de Bataljon TTr
2de Regiment Jagers te Voet
4de Regiment Jagers te Voet
10de Infanteriedivisie3de Regiment Jagers te Voet10de Regiment Artillerie8ste Bataljon Genie10de Bataljon TTr
5de Regiment Jagers te Voet
6de Regiment Jagers te Voet
1ste Licht Regiment
II/2de Licht Regiment
VIIde Legerkorps8ste Infanteriedivisie13de Linieregiment5de Regiment Artillerie10de Bataljon Genie8ste Bataljon TTr
19de Linieregiment
21ste Linieregiment
2de Divisie Ardeense Jagers4de Regiment Ardeense Jagers12de Regiment Artillerie2de Cie 19de Bn Genie20ste Compagnie TTr
5de Regiment Ardeense Jagers
6de Regiment Ardeense Jagers
3de Cie 33ste Bn Genie
Cavaleriekorps1ste Infanteriedivisie3de Linieregiment1ste Regiment Artillerie1ste Bataljon Genie1ste Bataljon TTr
4de Linieregiment
24ste Linieregiment
14de Infanteriedivisie35ste Linieregiment22ste Regiment Artillerie13de Bataljon Genie14de Compagnie TTr
36ste Linieregiment
38ste Linieregiment
2de Cavaleriedivisie4de Regiment Lansiers18de Regiment Artillerie26ste Bataljon Genie29ste Bataljon TTr
2de Regiment Cyclisten
Bataljon T13 2de Cavaleriedivisie
Groepering Ninitte1ste Regiment CyclistenI/19 en II/19de Regiment Artillerie
2de Regiment Gidsen
1ste Regiment Jagers te Paard
Groepering Keyaerts1ste Divisie Ardeense Jagers1ste Regiment Ardeense Jagers1ste Cie 19de Bn Genie19de Compagnie TTr
2de Regiment Ardeense Jagers
1ste Cavaleriedivisie1ste Regiment GidsenI/17de Regiment Artillerie25ste Bataljon Genie28ste Bataljon TTr
2de Regiment LansiersIV/19de Regiment Artillerie
3de Regiment Cyclisten
2de Regiment Jagers te Paard
3de Regiment Ardeense Jagers
Bon Moto Ardeense Jagers33ste Bataljon Genie
II/3de Regiment Hulptroepen
Maritieme Basis3de Regiment GrenadiersI/5de Regiment Legerartillerie
37ste Linieregiment
Marinekorps
Algemene Reserve11de Infanteriedivisie14de Linieregiment9de Regiment Artillerie11de Bataljon Genie11de Bataljon TTr
20ste Linieregiment
29ste Linieregiment
16de Infanteriedivisie41ste Linieregiment24ste Regiment Artillerie18de Bataljon Genie16de Compagnie TTr
44ste Linieregiment
I/2de Licht Regiment
5/II/2de Licht Regiment